قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / آموزشی / دانستنیهای عطر و ادکلن / چگونگی ارتباط سیستم بویایی و احساس چشایی 2

چگونگی ارتباط سیستم بویایی و احساس چشایی 2

چگونگی ارتباط سیستم بویایی با احساس چشایی:

پردازش دهان و بینی

چگونگی ارتباط سیستم بویایی و احساس چشایی

سوراخ های بینی در صورت و سوراخ های داخلی بینی پشت گلو ، راه انتقال رایحه و بو به گیرنده های بویایی میباشد، که در اینجا یک تفاوت بین هوشیاری کیفیت و محتوی رایحه وجود دارد .

هوشیاری و کیفیت حس بویایی به چه معناست؟

زمانی که ما از طریق بینی بویی را استشمام میکنیم در آن لحظه کاملا به وجود رایحه و درگیری سیستم حسی اطمینان داریم . اما در کنار دریافت بویی در دهان از طریق خوردن غذا ،ما قادر به دریافت کیفیت رایحه و لذت از آن نیز هستیم . که البته این امر همیشگی نیست .

افراد عادی، نام طعم و یا مزه را به تجربه حسی که در داخل دهان ایجاد می شود ، اتلاق میدهند این در حالی است که مزه به چشایی مربوط است .

محققی بنام روزین آزمایشی را انجام داد که در آن از شرکت کنندگان خواست تا برای شرح طیف وسیعی از غذاهای مختلف به خصوص آن دسته از مواد غذایی که اجزای بویایی مشخص تری دارند ،از واژه، استفاده کنند. 

روزین پس از بررسی نتیجه آزمایشات خود دریافت که هیچ یک از شرکت کنددگان از واژه بوی در دهان استفاده نکردند  و همگی از واژه طعم و مزه بجای هم استفاده کردند . و این در حالی است که واژه مزه هنگامی کاربرد دارد که اجزای بویایی بیشتری تشکیل دهنده مواد باشند .

افرادی که حس بویایی خود را از دست داده اند ،از درک، کیفیت و تفکیک محتوای بویایی عاجز اند . کاملا مشخص است که حس چشایی این افراد سالم است و شرکت کنندگان حس مزه را به احساس چشایی ربط میدهند که این در حالی است که مزه با حس بویایی تعریف میشود .

عامل اصلی لذت بردن ما از خوردن و آشامیدن ، محتوای بویایی از خوراکی است و افرادی که سرماخورده اند و فاقد حس بویایی هستند نمیتوانند طعم و مزه را احساس کنند . آزمایشات روانشناختی نشان میدهند که مردم برای شناسایی بوهای خاص در دهان توانایی کمتری  نسبت به تشخیص رایحه از طریق بینی دارند .

عقیده صنعت غذایی نیز بر این است که انسان ها میتوانند از طریق دهانشان بو را حس کنند. این صنعت از طریق پنل های ارزیابی حسی، توانسته ویژگی های بویایی مواد غذایی را بررسی کند، که انتشار مواد فرار در طول غذا خوردن و آشامیدن ، از نتایج این بررسی بوده است .

بر طبق این یافته میتوانیم بگوییم مزه و بو هر دو تشکیل یک سیستم دایمی مزه در دهان را میدهد .

یافته های حاصل:

1-دو حس بویایی و چشایی کاملا به یکدیگر مرتبط ان به طوری که نمیتوان رایحه را از طریق دهان بدون حس بویایی ، و همچنین مزه را از طریق بو تشخیص داد.

2-  حضور طعم و مزه میتواند عامل ایجاد یک انتقال گمراه کننده از مکان بویایی در دهان باشد زمانی که مزه در دهان، و بو از طریق بینی استنشاق شود . قسمتی از مزه در دهان رایحه است . زمانی که محرک بدون مزه و تحریک حسی در دهان گذارده شود و رایحه ای از بینی استنشاق شود حس نخواهد شد.

یکی از عملکردهای مغز، تطبیق اطلاعات بویایی برخاسته در دهان با حوادث بویایی محیط اطراف خود و مهیا کردن انتخاب غذاهایی که رایحه آنها پردازش شده و به گیرنده های بویایی رسیده، است .

این سوال که میتوان گفت ، آیا رایحه در دهان رایحه است؟، هنوز بی پاسخ مانده است .

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معرفی 5 عطر از بهترین های سال 2017 با رایحه گل مخصوص عروس

معرفی 5 عطر از بهترین های سال 2017  با رایحه گل برای عروس  در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *